פרופ' אילן ארז – כירורג ילדים

*פרופ' אילן ארז – מנהל המחלקה לכירורגית ילדים במרכז הרפואי מאיר, בעבר.

*מתן ייעוץ, אבחון, מניעה וניתוחים בתינוקות, ילדים ונוער.

*בקע מפשעתי, בקע טבורי, אשך טמיר, הידרוצלה, הזעת יתר בכפות הידיים.

תור לייעוץ במרפאות:

כפר סבא – שר"פ + מגדל קניון כ"ס הירוקה, קומה 11 טל: 07-33-700700

נתניה – "בית גדי" – רח' חיים לבנון 1, נווה איתמר. טל: 09-8848444

 

בקע במפשעה

23 באוקטובר, 2011  |   נכתב על ידי:

הרניה, שבר ובקע הן כולן מילים נרדפות לאותה התופעה. לא רק מבוגרים סובלים מתופעה של בקע במפשעה. למעשה, כ-3% מהתינוקות נולדים עם הבעיה, רובם הגדול זכרים (פי חמש מנקבות).
בקע אצל ילדים הוא תופעה מולדת והוא בעצם שארית מהתקופה הטרום לידתית. זהו "שקיק" קרומי המהווה את המשך חלל הבטן לכיוון המפשעה של העובר. אצל הרוב הגדול של התינוקות המעבר המדובר בין חלל הבטן למפשעה נסגר לקראת הלידה וה"שקיות" מתנוונות ונעלמות באופן  טבעי.

      בציור ניתן לראות-

 בצד ימין מצב תקין ובצד שמאל "שקית בקע" שנותרה לאחר הלידה.

הסיכון הגדול ביותר במצב של בקע במפשעה נקרא "כליאה". כליאה מתרחשת כאשר חלק מהמעי חודר באופן פתאומי ובלתי צפוי מחלל הבטן דרך פתח ה"שקיק" ונכלא בתוכו. במצב זה המעי עלול להפסיק לתפקד וההפרעה באספקת הדם אליו עלולה לגרום לנמק למעי ואף לאשך. מסיבות אלו יש צורך לבצע ניתוח לתיקון בקע במפשעה תוך פרק זמן הקצר האפשרי מיד לאחר האבחנה.
אז מהו הסימן העיקרי לכליאה? אם ילדכם מחכה לניתוח הבקע במפשעה ולפתע הוא מאד לא שקט, יש צורך לבדוק את אזור המפשעה. במידה וימצא "גוש" או נפיחות רגישה יש צורך לסור במהירות לחדר מיון. בבית החולים הילד ייבדק על ידי כירורג ילדים, ובמידת האפשר המעי יוחזר למקומו והניתוח יבוצע ביום-יומיים הקרובים. אם אי אפשר להחזירו למקומו אזי יש צורך בניתוח דחוף לשחרור הכליאה ותיקון הבקע.
ניתוח לתיקון בקע במפשעה הוא הליך פשוט שדורש צום של 6 שעות מאוכל ושלוש שעות משתיה.  הניתוח , כמו כל ניתוחי הילדים נעשה בהרדמה כללית, אורך פחות מחצי שעה בדרך כלל, ועוד שעתיים-שלוש של התאוששות שלאחריה הילד משתחרר לביתו                                    .                                                                           בניתוח (שנעשה בחתך קטן בעור שמעל המפשעה) מגיעים אל שק השבר מפרידים אותו מחבל הזרע , סוגרים את פתח המעבר למפשעה ומוציאים את השק המיותר.
בקע במפשעה אצל תינוקות הוא לא מצב חמור, כל עוד מטפלים בו במהרה ובמיומנות.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך:

    בקע
    שבר
    הידרוצלה
    אשך טמיר