פרופ' אילן ארז – כירורג ילדים

*פרופ' אילן ארז – מנהל המחלקה לכירורגית ילדים במרכז הרפואי מאיר, בעבר.

*מתן ייעוץ, אבחון, מניעה וניתוחים בתינוקות, ילדים ונוער.

*בקע מפשעתי, בקע טבורי, אשך טמיר, הידרוצלה, הזעת יתר בכפות הידיים.

תור לייעוץ במרפאות:

כפר סבא – שר"פ + מגדל קניון כ"ס הירוקה, קומה 11 טל: 07-33-700700

נתניה – "בית גדי" – רח' חיים לבנון 1, נווה איתמר. טל: 09-8848444

 

בקע טבורי

23 באוקטובר, 2011  |   נכתב על ידי:

 

לעתים קרובות אנו רואים אצל תינוקות וילדים רכים התנפחות עור הטבור בצורת "כדור" המתבלט במיוחד בכל מאמץ או בכי.  לרוב התופעה  קטנה ואף בלתי מורגשת, אך לעתים  העור מתנפח למימדים המושכים  תשומת לב רבה מהוריו של התינוק, לדאגות וחרדה . זהו בקע טבורי.

סגירת הטבעת הטבורית אמורה  להסתיים לקראת הלידה אך לעתים התינוק נולד בטרם סיום התהליך. במצב זה התינוק או התינוקת יוצאים לאויר העולם עם בקע טבורי.   עור הטבור המכסה את פתח דופן הבטן הוא זה שמתנפח ומתבלט.
לשמחתנו, במרבית המקרים תהליך התהדקות הטבעת הטבורית ממשיך גם לאחר הלידה ותוך מספר חודשים הבקע נסגר ומתקבל טבור תקין לחלוטין ויפה למראה.      התינוק אינו סובל מכאבים ואף אין סיבוכים המסכנים את המצב ועל כן ניתן בהחלט להמתין ולתת לטבע לעשות את שלו וכל "טיפול" על ידי הנחת מטבע עם פלסטר, מריחת חומרים שונים על הטבור, מניעת שכיבה על הבטן- כל אלו מיותרים ואף עלולים להזיק.

ולכן, לא נמהר, נמתין מספר שנים ונתקן את הבקע הטבורי בניתוח רק אם לא יסתדר מעצמו. כדאי לציין כי תיקון הבקע אצל בנות אינו רק עניין אסתטי מאחר שבקע טבורי  בתקופת ההיריון עלול להציק ולהסתבך וכדאי להפטר מהבעיה מבעוד מועד בגיל הילדות.

כמו בניתוחי תינוקות וילדים אחרים הניתוח מבוצע ב הרדמה כללית ואורך בממוצע 25 דקות ואף פחות. לקראת הניתוח יש להקפיד על צום של 6 שעות וניתן ומומלץ לתת שתייה צלולה (מים או תה עם סוכר) עד 3 שעות לפני הניתוח.
המנתח יסגור היטב את דופן הבטן דרך חתך שנעשה בקו עיגול הטבור, ואת עור הטבור יסגור  בעזרת תפרים נמסים, כשהוא שקוע לאחור כך שיתקבל טבור תקין ונאה וללא צורך בהוצאת תפרים מאוחר יותר. לאחר כשעתיים של התאוששות והשגחה הילד ישתחרר לביתו.

סיבוכי הניתוח, בידיו של כירורג ילדים מנוסה, נמוך ביותר וכמעט שאין הישנות הבקע הטבורי לאחר הניתוח.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך:

    בקע
    שבר
    הידרוצלה
    בקע במפשעה
    אשך טמיר