פרופ' אילן ארז – כירורג ילדים

*פרופ' אילן ארז – מנהל המחלקה לכירורגית ילדים במרכז הרפואי מאיר, בעבר.

*מתן ייעוץ, אבחון, מניעה וניתוחים בתינוקות, ילדים ונוער.

*בקע מפשעתי, בקע טבורי, אשך טמיר, הידרוצלה, הזעת יתר בכפות הידיים.

תור לייעוץ במרפאות:

כפר סבא – שר"פ + מגדל קניון כ"ס הירוקה, קומה 11 טל: 07-33-700700

נתניה – "בית גדי" – רח' חיים לבנון 1, נווה איתמר. טל: 09-8848444

 

הזעת יתר בכפות הידיים

בחר קטגוריה »

ילד עם הזעת יתר בידיים וברגליים

שאלה: 

לדר' ארז שלום רב ,התחום שאנחנו רוצים לשאול הוא בנושא הזעה.יש לנו ילד בן ה-13 שסובל מהזעת יתר בידיים וברגליים. ההפרעה בעיקר בידיים , הוא מתלונן שבכיתה המחברות מלאות כיתמי זיעה מעורבבים בדיו. הוא אפילו בשיעורים מוותר על העתקה מן הלוח בגלל ההזעה בידיים. נשמח על עוד פרטים על הניתוח המדובר לילד? והאם יש איזושהי סכנה בניתוח , ואם כן אז מה הסכנה?

תשובה:

אכן הזעת יתר בכפות הידיים מטרידה מאד והתאור שלך אופייני בהחלט לתופעה. הניתוח המומלץ לטיפול בהזעת יתר בכפות הידיים נעשה באמצעות טכנולוגיה זעירה כאשר מחתך הקטן מ- 1 סמ' בבית השחי, בכל צד, מחדירים מכשירים ומצלמה ובעזרתם מנתקים את שרשרת העצבים שאחראית להזעה בכפות הידיים ( העוברים בחלקו הפנימי אחורי של דופן בית החזה).הניתוח אורך כ- 30-40 דקות ולאחריו נעלמת התופעה לחלוטין- כמעט בכל  המקרים . הסיבוכים הניתוחיים מעטים ביותר ואולם בחלק מהמקרים ידוע על תופעת הזעת- יתר (המכונה "קומפנסטורית") במקומות אחרים בגוף, כגון: גב, בטן, ראש וכפות רגליים.הגיל של בנך מתאים מאד, לדעתי, וחשוב שיטופל בהקדם, גם מסיבות רגשיות. פגישה אתי או עם מי מהכירורגים לילדים העוסקים בנושא ישמחו לסייע בהבהרות נוספות.

בהצלחה

אילן ארז

ילדה בת 5 סובלת מהזעת יתר

שאלה: 

בתי בת 5 וסובלת מהזעת יתר בכפות הידים. הדבר מאד מפריעה לה הן ברמה החברתית והן בפעילויות יום יומיות בגן. הייתי רוצה לשמוע: מה הסיכוניים מהניתוח?האם אפשר לעשות את הניתוח בגיל כל כך צעיר.האם צריך להביא איזשהן בדיקותאישורים על מנת לעשות את הניתוח?

תשובה: ניתן לעשות את הניתוח בכל גיל. האם אני ממליץ ? התשובה היא לא. המדיניות שלנו לבצע את הניתוח החל מגיל 10 ובעיקר אם התופעה באמת מציקה ומפריעה לילד בחיי היום יום.

רוב הילדים שאנחנו מנתחים בגלל הזעת יתר בכפות הידים- בני נוער, גילאי העשרה.

בברכה

אילן ארז

ילדה בת 5 שסובלת מהזעה

שאלה: נכדתי בת 5 וחצי סובלת מהזעת יתר חמורה בכפות הידיים. בזמן שהיא מציירת או עושה יצירה כל שהיא, אפילו בזמן משחק במחשב ידיה נוטפות והכל נמרח על הדפים. מצב לא נעים וגורם לילדה אי נוחות ומבוכה. כרגע היא בגן אז עדיין אין הערות מעליבות של הילדים אך כשהיא תגיע לבית הספר והיום קרב ובא, זה יגרום לה לבעיות חברתיות עקב זה ועגמת נפש רבה. ברצוני לדעת האם אפשר לבצע אבחנה מדויקת האם צריך ניתוח או לא והאם מבצעים ניתוח כזה בילדים בגיל זה ? לאן עלינו לפנות - אנו מתגוררים באשדוד.

תשובה: אכן, רב המקרים של הזעת-יתר בכפות הידיים באים לידי ביטוי בשנים מאוחרות הרבה יותר.

יחד עם זאת אני מחזיק בדעה שהטיפול רצוי שייעשה מוקדם כדי להמנע מהשלכות פסיכולוגיות/ חברתיות. אני מציע לך לפנות למחלקה לכירורגית ילדים בבי"ח סורוקה בראשותו של פרופ' זהבי כהן. ככל הידוע לי, אצלם הניתוח לבעיה זו נעשה גם בגילאים צעירים.

בהצלחה